Dişler hakkında 5 şaşırtıcı gerçek

Her gün aynada gördüğümüzden daha gizemli bir dünyaya sahip olan dişlerimiz hakkındaki 5 şaşırtıcı gerçeği öğrenmek ister misiniz ?

 • 1. Diş minesi insan vücudundaki en sert maddedir.

  Üzerine binen yaklaşık 300 kg yüke kırılmadan direnebilir. Ancak yine de şişe kapağı açmak için dişlerimizi kullanmayı tavsiye etmiyoruz.
 • 2. Parmak izi gibi herkesin dişi de farklıdır

  Parmak izinin kişiye özgü olduğunu bilmeyen yoktur. Bu durum dişlerimiz için de geçerli. Parmak izi gibi herkesin dişi de farklıdır. Hatta tek yumurta ikizlerinin bile dişleri birbirinden farklıdır.
 • 3. Yüzlerce bakteri barındırır

  Ağzınız değişik türdeki pek çok canlıya da ev sahipliği yapıyor. Ağız içinde 300’den fazla bakteri türü yaşadığını biliyor muydunuz?
 • 4. Diş oluşumu anne karnında başlar

  Bebeklik döneminde dişler çoğunlukla 6. aydan itibaren çıkmaya başlar. Ancak dişler daha insan doğmadan önce anne karnında oluşmaya başlar.
 • 5. Birçoğumuzda 20 lik dişi hiç çıkmaz

  Atalarımız çenenin arka kısmına doğru yayılan daha büyük azı dişlerine sahiptiler. Ancak değişen çevresel koşullar, beslenme alışkanlıkları çene yapımızı da değiştirdi. Bu nedenle hâlâ birçoğumuzun çenesinde yer olmasa da bu dişler çıkmaya devam ediyor. Ancak insanların yüzde 35’inde 20 yaş dişi hiç çıkmıyor.